Strona uprp.pl korzysta z plików cookie. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na korzystanie z plików cookie.X

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej


Pożądana „czerwona kropka”

VI edycji Międzynarodowej Konferencji Innowacyjność i kreatywność kobiet – Design szansą dla MSP towarzyszyła wystawa wszystkich produktów polskich projektantów, docenionych i wyróżnionych prestiżową międzynarodową nagrodą Red Dot Award. Wystawa prezentowana była w dniach 21 marca–2 kwietnia 2013 r. w Galerii Kordegarda.

Kuratorką wystawy jest profesor Czesława Frejlich z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a organizatorem - Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Na ekspozycji zaprezentowanych zostało 25 produktów wyróżnionych do 2012 r. przez międzynarodowe jury. Wśród nagrodzonych polscy projektanci obecni są od 2008 r., kiedy to nagrodę otrzymało Moho Design za innowacyjny i neofolkowy dywan mohohej!DIA.

Od tego czasu liczba nagrodzonych produktów z Polski corocznie się zwiększa. W tym roku kolejnych 5 produktów otrzymało wyróżnienie. Wśród nich znalazła się m.in. kolekcja armatury łazienkowej Natura marki Bisk SA, zaprojektowana przez Colorofon. Na wystawie w Kordegardzie obejrzeć można było nagrodzone w ubiegłym roku produkty tej firmy, zaprojektowane również przez Colorofon.

Konkurs Red Dot Design Award organizowany jest od roku 1955 przez jedną z najstarszych instytucji uznanych w świecie designu – Design Zentrum Nordhrein Westfalen w Essen, w Niemczech. Przyznane wyróżnienia wpływają znacząco na wzrost wartości i rozpoznawalność w świecie nagrodzonych rozwiązań innowacyjnych. Polacy znajdują się w gronie nagrodzonych od 2008 roku. Wystawa promująca 25 wyróżnionych polskich produktów ma być zachętą dla kolejnych polskich przedsiębiorców do inwestowania w oparciu o dobre projektowanie.

Projektanci wystawy

Marta Niemywska / projektant

Absolwentka Wydziału Wzornictwa Przemysłowego na warszawskiej ASP. W 2007 r. uczestniczyła w programie stypendialnym Erasmus na VSVU w Bratysławie, w pracowni profesora Frantiska Buriana – designera konceptualisty. Laureatka wielu konkursów projektowych. Członkini Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma na swoim koncie współpracę z wieloma firmami i organizacjami, m.in. z MUJI, NAP, Instytutem Wzornictwa Przemysłowego, Polską Akcją Humanitarną, Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Jej projekty charakteryzują się interdyscyplinarnością. Swobodnie porusza się zarówno w tematach produktowych, jak i scenografii czy instalacjach w przestrzeni miejskiej.

Dawid Grynasz / architekt

Ukończył Wydział Architektury i Urbanistyki Politechniki Białostockiej. Obecnie mieszka i projektuje we własnym studiu w Warszawie. W swoich pracach z powodzeniem łączy skalę architektoniczną z detalem wzorniczym. Ma na swoim koncie współpracę z polskimi i zagranicznymi firmami, m.in. z MUJI, NAP, Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Instytutem Wzornictwa Przemysłowego, grupą NO MUDA czy Polską Akcją Humanitarną.

Wystawa będzie również prezentowana w dniach 27–31 maja br. w siedzibie Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) w Genewie.

Fotoreportaż z wernisażu wystawy, Galeria Kordegarda, 20 marca 2013 r.

Fot. Robert Graff

 

Wystawa współfinansowana była przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka w ramach projektu systemowego POIG.05.02.00.00-004/10 „Wsparcie efektywnego wykorzystania własności intelektualnej w innowacyjnej gospodarce”.