Strona uprp.pl korzysta z plików cookie. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na korzystanie z plików cookie.X

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej


27 maja 2013 r. w siedzibie Światowej Organizacji Własności Intelektualnej w Genewie odbył się wernisaż wystawy „Polskie Red Doty”.


Uroczyste otwarcie wystawy z udziałem (od lewej) Francisa Gurry, Dyrektora Generalnego WIPO, Alicji Adamczak, Prezes Urzędu Patentowego oraz Remigiusza A. Henczela, Ambasadora, Stałego Przedstawiciela Polski przy Biurze Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie.


Wydarzenie uświetnił koncert młodych polskich artystów z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. 


Eksponaty, wyróżnione ‘czerwoną kropką’, na pierwszym planie sofa Blow – w wersji minimalnej – nienadmuchana łatwa w transporcie; w wersji maksymalnej – aby z niej korzystać należy ją nadmuchać.

Wystawa, która powstała z inicjatywy Urzędu Patentowego RP, prezentowana była do 31 maja 2013 r. i objęła 30 prac wybitnych polskich projektantów, docenionych i wyróżnionych prestiżową, międzynarodową nagrodą „Red Dot Award”.

Kuratorem wystawy była profesor Czesława Frejlich z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a autorami aranżacji: Marta Niemywska i Dawid Grynasz.

Konkurs „Red Dot Design Award” organizowany jest od roku 1955 przez jedną z najstarszych i uznanych w świecie designu instytucji – niemiecki Design Zentrum Nordrhrein Westfalen w Essen. Przyznane wyróżnienia wpływają znacząco na wzrost wartości i światową rozpoznawalność nagrodzonych innowacyjnych rozwiązań. Polacy znajdują się w gronie nagrodzonych od 2008 roku.

Współorganizatorami wydarzenia były: Światowa Organizacja Własności Intelektualnej, Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Biurze ONZ w Genewie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oraz red dot institute.

Wystawa towarzyszyła 29. Sesji Stałego Komitetu WIPO ds. Prawa Znaków Towarowych, Wzorów Przemysłowych i Oznaczeń Geograficznych, w ramach którego odbywało się międzynarodowe forum pt. „Innowacje poprzez Design”.

Fotografie: Agnieszka Marczak. 

Zdjęcia z wystawy w serwisie Flickr.

 

 

Wystawa współfinansowana była przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka w ramach projektu systemowego POIG.05.02.00.00-004/10 „Wsparcie efektywnego wykorzystania własności intelektualnej w innowacyjnej gospodarce”.