Strona uprp.pl korzysta z plików cookie. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na korzystanie z plików cookie.X

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej


Innowacyjność i kreatywność kobiet na rzecz rozwoju gospodarczego - 17-18 marca 2011

Konferencja została zorganizowana z inicjatywy Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy ze Światową Organizacją Własności Intelektualnej (WIPO), Urzędem ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) w Alicante oraz Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Partnerami strategicznymi przedsięwzięcia były: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Zamek Cieszyn. Konferencja została objęta honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki, Waldemara Pawlaka.

W trakcie obrad przedstawione zostały światowe rozwiązania oraz dobre praktyki związane ze wzornictwem. Uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznania się m.in. z krajowymi i międzynarodowymi strategiami ochrony oraz promocji wzornictwa, a także przykładami efektywnego zaangażowania kobiet w procesy tworzenia nowych, atrakcyjnych produktów. Omówione zostały również takie tematy jak: skuteczna ochrona wzornictwa i jego rola w innowacyjnej gospodarce i budowaniu przewagi konkurencyjnej, procesy wdrażania nowoczesnego wzornictwa do produkcji, problemy kształcenia projektantów. Do udziału w konferencji zaproszeni zostali wybitni eksperci: projektanci, przedstawiciele środowisk naukowych i biznesowych nie tylko z Polski, ale i z zagranicy, w tym m.in. z Chin, Korei Południowej, Hiszpanii, Szwecji oraz Anglii. Swoją obecnością zaszczycili nas wysocy rangą przedstawiciele Światowej Organizacji Własności Intelektualnej z Genewy oraz Urzędu ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante.

Po ceremonii otwarcia zostały wręczone prestiżowe wyróżnienia przyznane przez Światową Organizację Własności Intelektualnej dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Zamku Cieszyn, Kwartalnika 2+3d oraz Miasta Kielce za działania na rzecz rozwoju polskiego wzornictwa, sztuki i kształcenia nowych pokoleń specjalistów w tych dziedzinach.

Na terenie Hotelu Novotel (17.03.2011) oraz w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych S.A. (18.03.2011) odbyły się wystawy towarzyszące zorganizowane przez młodych twórców indywidualnych oraz instytucje i przedsiębiorstwa promujące wzornictwo. Wśród nich znalazły się: Fundacja Pro-Design.PL, Zamek Cieszyn, Volvo Auto Polska, Muji, Domo TV, Galeria Abonda, Happy Barok, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, Trzy Myszy, Wydział Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa Politechniki Radomskiej, Wydział Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz projektantki: Zofia Przybyło i Dominika Bablok.