Strona uprp.pl korzysta z plików cookie. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na korzystanie z plików cookie.X

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej


2019-05-11

Urząd Patentowy RP na 23. Pikniku Naukowym

Urząd Patentowy RP uczestniczył w 23. Pikniku Naukowym, który odbył się w sobotę 11 maja 2019 r. na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. Dla zwiedzających Urząd Patentowy RP przygotował jak co roku stoisko edukacyjno-promocyjne.

Tegoroczny Piknik Naukowy został zorganizowany pod hasłem „My i maszyny”. Na stoisku Urzędu Patentowego RP można było wziąć udział m.in. w konkursie komputerowym na temat własności intelektualnej „Wirtualny nauczyciel” oraz zobaczyć model lewitującej kuli ziemskiej, która unosi się w powietrzu dzięki wytworzonemu polu magnetycznemu. Na stoisku można było także własnoręcznie sterować specjalnym robotem „mBotem” zaprojektowanym przez ekspertów Urzędu Patentowego RP. Odwiedzający stoisko Urzędu mogli także uczestniczyć w grze „W pogoni za światłem” pozwalającej na sprawdzenie koordynacji manualnej poprzez „pogoń” specjalnym manipulatorem po skomplikowanej trajektorii wyznaczanej przez ciąg świecących w różnych cyklach diod elektroluminescencyjnych. Różne stopnie trudności ćwiczenia sprawiały, że pokaz był bardzo atrakcyjny dla różnych grup wiekowych. Eksperci Urzędu w trakcie Pikniku przeprowadzali dla zainteresowanych osób indywidualne konsultacje na temat podstawowych procedur zgłaszania wynalazków do ochrony patentowej. Jak co roku Urząd przygotował dla zwiedzających także bogaty zestaw bezpłatnej literatury popularyzującej wiedzę o ochronie własności intelektualnej.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów, doświadczeń i pokazów. Piknik pozwala szerokim kręgom odbiorców zrozumieć rolę nauki i wiedzy technicznej, ukazując je jako niezwykle ekscytujące i pasjonujące obszary ludzkiej aktywności. Atrakcyjna forma przekazu informacji niewątpliwie zachęca oraz inspiruje zwiedzających do rozwijania samodzielnych zainteresowań związanych z wieloma dziedzinami nauki i techniki.

Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 200 różnych podmiotów z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i organizacje kulturalne, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne. Piknik Naukowy wywołał także duże zainteresowanie w Unii Europejskiej – impreza została wyróżniona przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru „Nauka i społeczeństwo”. Piknik stał się także inspiracją dla powstania wielu innych inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. przyczynił się do powstania w Warszawie ośrodka popularyzującego wiedzę naukową jakim jest Centrum Nauki Kopernik.

Oficjalna strona 23. Pikniku Naukowego

Mapa lokalizacji stoisk na 23. Pikniku Naukowym


  •