Strona uprp.pl korzysta z plików cookie. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na korzystanie z plików cookie.X

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej


2011-12-08

Najlepsze prace naukowe i plakaty na temat własności przemysłowej nagrodzone w konkursach Urzędu Patentowego RP

W dniu 12 grudnia 2011 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom IX edycji konkursu na najlepsze prace naukowe oraz projekty plakatów o tematyce związanej z ochroną własności przemysłowej.

Hasłem tegorocznej edycji konkursu na plakat było „UEFA EURO 2012 - ochrona własności intelektualnej”. Tematyka konkursu wpisała się w program przygotowań Polski do Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Urząd Patentowy RP jest instytucją gwarantującą na rzecz UEFA ze strony polskiego rządu sprawny przebieg udzielania ochrony na znaki towarowe i inne przedmioty własności przemysłowej związane z turniejem EURO 2012.

Podczas uroczystości rozstrzygnięcia konkursów zostały wręczone także dwa medale przyznane przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO) dla Narodowego Centrum Sportu (medal WIPO Award For Innovative Enterprises) oraz dla wybitnego plastyka Jerzego Janiszewskiego (medal WIPO Award For Creativity).

Konkursy zostały zorganizowane przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Sportu i Turystyki, Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Unią Europejskich Związków Piłkarskich UEFA, Narodowym Centrum Sportu, spółką PL.2012, Muzeum Plakatu, Polską Organizacją Turystyczną, Naukową i Akademicką Siecią Komputerową NASK, firmą RAFAKO, wydawnictwem Jedność, wydawnictwem Wolters Kluwer oraz licznymi instytucjami i podmiotami podejmującymi działania na rzecz rozwoju ochrony własności przemysłowej.

Ogółem nagrodzono 19 prac naukowych, w tym 1 rozprawę doktorską oraz 18 prac magisterskich. W konkursie na plakat nagrodzono 16 projektów wykonanych przez studentów akademii sztuk pięknych, uczniów średnich szkół plastycznych oraz osoby startujące w kategorii zamkniętej i kategorii otwartej. Łącznie do konkursów zgłoszono 51 prac naukowych oraz 219 plakatów.

Konkursy na prace naukowe i plakaty z dziedziny własności przemysłowej organizowane od dziewięciu lat przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej realizowane są w ścisłej współpracy z uczelniami oraz szkołami artystycznymi i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, owocując co roku wartościowymi pracami naukowymi oraz oryginalnymi artystycznie projektami plakatów. Nagrodzone prace upowszechniane są w różnorodnych wydawnictwach publikowanych przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej i służą celom edukacyjnym.

Należy podkreślić, że dotychczasowe edycje konkursu umożliwiły dostrzeżenie i wyróżnienie wielu utalentowanych twórców, którzy w swojej działalności plastycznej podejmują tematykę własności przemysłowej, będącej istotnym elementem warunkującym rozwój innowacyjnej gospodarki.

Uroczystości wręczenia nagród towarzyszyła prezentacja prac laureatów konkursu na plakat. Projekty zgłoszone na konkurs należą do kategorii grafiki użytkowej wykorzystywanej przez Urząd Patentowy RP w licznych działaniach promocyjnych służących podnoszeniu świadomości społecznej na temat ochrony własności przemysłowej i są publikowane w licznych wydawnictwach edukacyjnych.

Spotkanie uświetnił także wykład prof. Piotra Stępnia z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN pt. „Genetycy na tropie genów talentu” oraz występ artystyczny studentów PWSFTViT z Łodzi.
Galeria