Strona uprp.pl korzysta z plików cookie. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na korzystanie z plików cookie.X

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej


2019-05-10

Polka wśród finalistów nominowanych do nagrody European Inventor Award 2019

7 marca br. Europejski Urząd Patentowy (EPO) po raz czternasty ogłosił listę finalistów nominowanych do nagrody European Inventor Award 2019.


Nominowani pochodzą z 12 krajów: Austrii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Japonii, Niemiec, Norwegii, Polski, Wielkiej Brytanii, i Stanów Zjednoczonych i Włoch. Nagroda zostanie przyznana w pięciu kategoriach: „Przemysł”, „Badania”, „Kraje spoza EPO”, „Sektor małych i średnich przedsiębiorstw”, „Za całokształt osiągnięć”. W każdej z kategorii nominowanych jest po trzech wynalazców.

Marta Karczewicz, jedyna polska wynalazczyni wśród nominowanych, dokonała przełomowych badań i odkryć w dziedzinie kompresji wideo. Podczas badań na Uniwersytecie Technologicznym w Tampere, w Finlandii, stworzyła najważniejsze elementy kodeka Advanced Video Coding (AVC) – dzięki czemu dzisiejszy świat cyfrowy dziś nie zmaga się z rozmazanymi konturami, widocznymi pikselami czy problemami z ładowaniem filmów na takich platformach jak Netflix czy HBO GO. Z kluczowych elementów w standardzie kodowania, dziś korzysta większość domowych urządzeń: telewizory, komputery czy smartfony. Dzięki Polce możemy oglądać seriale na żądanie, prowadzić wideo rozmowy czy filmowe relacje na żywo. AVC przyczynił się też do rozwoju telemedycyny oraz przyśpieszył prace nad rzeczywistością wirtualną.

Zwycięzca tegorocznej edycji zostanie ogłoszony 20 czerwca br. podczas ceremonii, która odbędzie się w Wiedniu.

Publiczność również ma możliwość wytypowania swojego faworyta w drodze głosowania online, za pośrednictwem strony internetowej EPO, w okresie do 16 czerwca 2019 r. Zapraszamy do głosowania!

European Inventor Award to jedna z najbardziej prestiżowych nagród innowacyjnych w Europie. Konkurs zainaugurowany został przez EPO w 2006 r., by docenić twórców, których pionierskie wynalazki dostarczają odpowiedzi na największe wyzwania naszych czasów. Kto jest wśród finalistów? Jakie wynalazki zostały zgłoszone w tegorocznej edycji? W jakiej kategorii wyróżniona została jedyna Polka, Marta Karczewicz? Na te pytania i po wiele więcej ciekawych informacji odsyłamy do linku.