Strona uprp.pl korzysta z plików cookie. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na korzystanie z plików cookie.X

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej


Międzynarodowa Klasyfikacja Patentowa (MKP) jest hierarchicznym systemem do jednolitego – w skali międzynarodowej – klasyfikowania wynalazków i wzorów użytkowych.mkp mkp mkp mkp mkp mkp mkp
Zasadniczym celem stosowania MKP jest klasyfikowanie przez urzędy patentowe zgłaszanych wynalazków i wzorów użytkowych, przez co klasyfikacja ta stanowi niezbędny oraz najbardziej skuteczny środek wyszukiwania dokumentacji patentowej przez urzędy własności intelektualnej i innych użytkowników informacji, przy badaniu nowości, ocenie poziomu wynalazczego zgłoszonych rozwiązań, a także monitorowaniu postępu technicznego oraz aktywności rynkowej podmiotów konkurujących.


MKP jest ponadto narzędziem do systematyzowania dokumentacji patentowej, co ułatwia dostęp do gromadzonej w tej dokumentacji - informacji technicznej;
stanowi źródło selektywnej dystrybucji informacji, a także – źródło generowania statystyk związanych z własnością przemysłową, co umożliwia ocenę postępu w różnych dziedzinach techniki.

Źródłowymi wersjami językowymi tekstu Międzynarodowej Klasyfikacji Patentowej są wersje angielska i francuska opracowywane przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO).

MKP jest aktualnie nowelizowana raz w roku, zwykle z początkiem roku kalendarzowego.
UPRP aktualizuje i upublicznia kolejne wersje MKP, w tym - obowiązującą wersję 2012.01, w języku polskim (dowiedz się więcej o MKP).


  • Elektroniczna postać obowiązującej wersji MKP w języku polskim:
    MKP - Internetowy Portal Usługowy UPRP.

  • Jednocześnie, oddajemy do Państwa użytku wskazówki korzystania z MKP oraz jej obowiązującą wersję – 2012.01 z rozbiciem na działy oraz kompletną, w formacie PDF:

 
WIPO

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej

World Intellectual Property Organization (WIPO)
Organisation Mondiale de la Propriété Intelectuelle (OMPI)

jedna z 16 organizacji wyspecjalizowanych ONZ z siedzibą w Genewie. Zajmuje się koordynacją i tworzeniem regulacji dotyczących systemu ochrony własności intelektualnej, a także świadczeniem pomocy prawnej i technologicznej.

adres internetowy: www.wipo.int